Veľký pacifický kôš
Veľký pacifický kôš (angl. Great Pacific Garbage Patch alebo Pacific Trash Vortex) je miesto zvýšenej koncentrácie morského odpadu, ktorý sa tu nahromadil v severnom tichomorskom kolobehu.
Poloha
[upraviť | upraviť zdroj]Škvrna sa nachádza zhruba medzi 135. a 155. stupňom západnej dĺžky a 35. až 42. stupňom severnej šírky. Na tom, ako presne je táto oblasť veľká, nepanuje všeobecná zhoda, dosť záleží na tom, akú koncentráciu odpadkov v morskej vode možno považovať za problematickú. V zásade sa za súčasť škvrny považuje tá časť oceánu, kde je koncentrácia odpadu väčšia ako priemer.
Zloženie
[upraviť | upraviť zdroj]Škvrna sa skladá predovšetkým z malých úlomkov rôznych plastov a chemických kalov. Nie je viditeľná zo satelitných snímok, vzhľadom k tomu, že plast a kal preberajú farbu oceánu, v ktorom plávajú.
Kvôli fotodegradácii plastov, ktoré sa tak rozpadajú na menšie a menšie kúsky, vstupujú umelé látky do potravinového reťazca prostredníctvom živočíchov, ktoré sa živia planktónom - tieto živočíchy prirodzene nedokážu pri filtrácii vody odlíšiť čiastočky plastov od čiastočiek planktónu.
V mnohých oblastiach je koncentrácia plastov až sedemkrát väčšia ako koncentrácia zooplanktónu. Obavy vzbudzujú predovšetkým chemické látky, ktoré sa z plastov môžu vylúčiť, najmä polychlórované bifenyly, bisfenol a deriváty polystyrénu.
Vedecké výskumy zistili, že u niektorých rýb z tejto oblasti je narušená produkcia hormónu estradiolu.[1]
Poloha
[upraviť | upraviť zdroj]Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ MOORE, Charles. Great Pacific Garbage Patch. Santa Barbara News-Press, 2 October 2002.
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Velká tichomořská odpadková skvrna na českej Wikipédii.